Köpölyözés

A gyógytorna és a fizioterápia közötti különbségeket sokan nem ismerik. Egyszerű útmutató a gyógytornához: minden gyógytorna fizioterápia, viszont nem minden fizioterápia gyógytorna.

A fizioterápia

Fizioterápián minden olyan orvosi terápiát értünk, amelyek természetes módon segítenek a szervezetnek, hogy beindítsa az öngyógyító folyamatait. A hangsúly az orvosin és a természetesen van, maga a szó is a görög füzosz szóból ered, ami természetet jelent. Az orvosi szó garancia a szaktudásra, az évezredeken kikísérletezett, valóban eredményes gyógymódra. A természetes szó pedig arra utal, hogy a fizioterápia fizikai és kémiai energiákkal dolgozik. Ez a fizioterápia lényege. Ennek a hatalmas területnek része a fizikoterápia és a gyógytorna is. A fizikoterápia a mesterségesen előállított energiát használja fel, a gyógytorna pedig jellemzően a mozgás által keletkezett, vagyis a fizikai energiákat használja fel.

Kedvelt fizioterápiás kezelések

Fizioterápiás kezelésben valószínűleg mindenkinek volt már része, még akkor is, ha a terápiát nem is az orvos írta fel neki receptre. Egy kellemes gyógymasszázst, egy gyógyvízes fürdőzést, vagy egy sóbarlangban való elidőzést inkább élményként élünk meg, mintsem kellemetlen kezelésként. Pedig ezek a gyógymódok is a fizioterápia részét képezik, a gyógyvizes kúrát balneoterápiának hívjuk, a klimatikus viszonyok előnyeit kihasználó barlangterápiát pedig speleoterápiának.

Legújabb fizioterápiás eljárások

Az egyik leghatékonyabb, új fizioterápiás terület az ún. FDM kezelés, melynek elnevezése a következőkre utal:

F: fascia. A fascia az izomzatunkat több rétegeben borító kötőszövet, amely behálózza egész testünket.

D: disztorzió. A kezelés különböző fogások által a fascia rendellenes működését, beszűkülését számolja fel.

M: modell. A szó arra a komplex szemléletmódra utal, amely a testet egy nagy egészként kezeli és a terapeuta a lokális problémák kezelésével az egész testet gyógyítja.

Manuálterápia

A manuálterápia során a gyógytornász a mozgató szervrendszer funkcionális működészavarait lokalizálja, majd kézzel kivitelezett fogásokkal csillapítja a fájdalmat, majd mobilizálja az ízületek beszűkült mozgástartományát.

Trigger pont kezelés

A trigger pontok azok az izomszövet mélyében vagy az izomszövetet borító kötőszövetben, a fasciában kialakuló csomópontok, amelyeket egy külső szemlélő nem venne észre a páciensen, de nyomásra a test valamelyik területén fájdalmat okoznak. Megfelelő fogásokkal az izomcsomók oldhatók, a fájdalom csillapodik.

Köpöly

A köpölyözés során harang alakú eszközzel végez a terapeuta masszázst a diszfunkcionális területen. A köpöly az adott területre helyezve vákumot képez és a letapadt izomszöveteket jelentősen oldja.

Szegmentális stabilizáció

Szinte nincs olyan ember, akinek nem volt még nyak, hát- vagy derékfájdalma. A fájdalom csillapításának egyik leghatásosabb módszere a szegmentális stabilizáció nagy ismétlésszámú, kíméletes gyakorlatokat jelent. Az ízületeket kímélő feladatok a mélyizmokat erősítik, melyek vázizmunk stabilitásáért felelősek.

Kinesio tapeing technika

A kineso tape szintén egy eszközt, a kineso tapaszt igénylő technika. A tapasz egyrészt hatásosan csillapítja a fájdalmat és támogatja az izomfunkciókat, a reflexköröket aktivizálja, ezáltal támogatja a test öngyógyító folyamatait.

Az öngyógyító folyamatok pedig garanciát jelentenek a tartós gyógyulásra és a tünetek végleges megszűntetésére.

Kép forrása: pixabay