A napelemes rendszerek működtetése – bár összetett műszaki feladat – azért az átlagos kíváncsisággal rendelkező kezdőknek, felhasználóknak is megérthető folyamat. Segítünk a lényeg megértésében, a legfontosabb ismeretek elsajátításában.
Napelemes rendszer – Hogyan fogj bele?
A dolog természetesen nem csak a napelemek felrakásáról szól, ennél azért összetettebb a folyamat és sok ponton lehet szükséged segítségre. Ezért is érdemes tisztában lenni valamennyire a napelemes rendszerek működésével, az igénylés, a pályázat és a működés alapvető kérdéseivel.
Első lépésként azt kell eldöntened, hogy egy napelemes energia rendszer egyáltalán szóba jöhet-e nálatok. Ehhez is kérhetsz tőlünk segítséget, hiszen a rendszeres áramfogyasztás ismeretében már egy kérdésre választ is adhatunk: van-e olyan mértékű az éves fogyasztásotok, hogy érdemes ebbe a beruházásba belefogni? A következő lépés az elhelyezés kérdésköre. Van-e olyan minőségű, méretű és tájolású tető, hely, ahova a napelemek elhelyezhetőek?
Ha ez a két információ meg van, akkor már csak a pályázati feltételeket érdemes átnéznetek, hogy egyátalán van-e valami kizáró ok, ami miatt nem pályázhattok a támogatásra. Ezekben a kérdésekben is segítségetekre lehetnek a kollégáink, azonban némi időráfordítással azért magatok is meg tudjátok válaszolni: belevágjatok-e?
A napelemek működési elve
A tetőkön alapvetően csak a napelem panelek látszanak, de azért egy napelemes rendszer alapvető elemei a paneleken kívül az inverter, a panelek tartószerkezete, a kapcsolók és kábelek, valamint a baleset- és tűzvédelmi berendezések.
De kezdjük az elején. Mindenki látja, és egyre inkább tapasztalja is, hogy a megújuló energiaforrások milyen gyors ütemben veszik át a hagyományos gáz-kőolaj–szén energia rendszerek szerepét. Részben azért, mert azok kifogyóban vannak, másrészt mert jelentős környezeti terheléssel jár a felhasználásuk.
A napenergia nem csak az élet fennmaradásának egyik alapvető eleme, de régóta nyerünk ki belőle magunknak energiát. A napelemek ennek az útnak a legjobb mérföldkövei és az elmúlt ötven évben hatalmas fejlődést láthattunk a napenergia hasznosításánál.
Az öt legelterjedtebb megújuló energiaforrás közül a legelérhetőbb és leginkább elterjedt a napenergia, de a szél-, a víz-, a geotermikus energia és a biomassza is nagy fejlődésen ment keresztül. A napenergia bárhol elérhető, és bár vannak alkalmasabb és kevésbé alkalmas területek, végülis sokkal több áramot állíthatunk így elő, mint gondolnánk, a feladat egyre inkább ennek az energiának a tárolása lesz.
De hogyan működik egy ilyen fotovoltaikus rendszer?
Az első lépés a fényenergia begyűjtése, ezt a célt szolgálják a napelem panelek. A rendszer hatékonyságát nagyban meghatározza, hogy milyen az elhelyezett panelek területi lefedettsége, dőlésszöge, milyenek az aktuális időjárási viszonyok. A panelek többnyire szilíciumból készülnek és a napfény hatására a panelekben elektromos áram keletkezik. A következő lépés ennek a fényenergiának az egyenárammá alakítása. De az elektromos áram ebben a formájában még alkalmatlan az általános felhasználásra, ezt át kell alakítani váltóárammá. Ezt végzi el az inverter, az áram ezt követően már bekerülhet a villamos hálózatba.
Azonban a hálózati áram termelése és annak felhasználása többnyire nem esik egybe (a legtöbb áram nappal keletkezik és éjjel van rá szükség). Tehát meg kell oldani az áram tárolását. Ezt helyben leginkább akkumulátorral lehet megoldani, de lehet feltáplálás mellett akkumulátoros tárolás is vegyesen.
A kisfelhasználók esetében természetesen az akkumulátoros helyi tárolás eléggé megdrágítja a rendszer kiépítését, tehát jobb megoldást jelenthet a keletkező áram feltáplálása a központi hálózatba. Persze a hálózatot erre a nagyon ingatag és nagyobb mennyiségű áramnak a fogadására alkalmassá kell tenni, ami szintén nem kevés pénz – és leginkább vállalati-állami feladat.
Természetesen a közüzemi hálózatra történő csatlakozás nemcsak feltáplálásra, hanem szükség szerint áramfelvételre is lehetőséget ad, ezért nevezik ezt hibrid rendszernek.
Szerencsére a napelemes rendszerek mára már kiforrott technológián alapulnak, amelyek könnyen alakíthatóak az egyéni, helyi igényekhez és lehetőségekhez. Azonban azt a fentiek alapján már láthatod, hogy a rendszer hatékonysága sok tényező függvénye, tehát nagy gyakorlat és szakmai tudás kell egy rendszer megfelelő és hatékony tervezéséhez és kiépítéséhez.
Vedd fel velünk a kapcsolatot és biztosan minden felmerült kérdésedre, speciális helyi körülményre találunk közösen megoldást!